Únor 2013Chcete video prolétajícího ASTEROIDU??!

15. února 2013 v 18:28
Pokud dnes do 18:45 bude na mém kanále http://www.youtube.com/channel/UC2Mu7gTjCNJG6P9wPDKpKHQ alespoň 9 odběrů, tak pro Vás zkusím natočit kolem země letoucí ASTEROID! Ten bude ve střední Evropě k vidění v 20:48-21:00 Od východu směrem k severu!

V Rusku spadl METEORIT! 700 zraněných!

15. února 2013 v 15:36
Kolem čtvrté ráno našeho času vybuchl nad Uralem meteorit, tlaková vlna otřásala domy a rozbíjela okna. Meteorit se rozpadl a jeho části pršely na město Čeljabinsk. Kus dopadl blízko školy, další kus vedle továrny. Kusy dopadly i o 200 kilometrů dál na město Satka. Podle svědků nefungovaly mobilní telefony, domy se otřásaly a okenní tabulky praskaly.

Těleso o váze vyšší než kilogram dopadlo asi 80 kilometrů od centraměsta Satka v Čeljabinské oblasti, řekla agentuře Interfax ředitelka astronomické observatoře ve Sverdlovské oblasti. Pět lidí je v nemocnici a hlášeno je už přes 700 zraněných.

Ředitelka astronomické observatoře ve Sverdlovské oblasti Polina Zacharová upřesnila, že na zem dopadlo "samostatné těleso, jehož váha byla větší než kilogram. Jeho dopad vyvolal tlakovou vlnu, která rozbila okna. V takovém případě ve výšce pět až 20 kilometrů dochází k explozi, která vysílá jasné světlo," řekla Zacharová.

Policie evakuovala některé budovy a varovala rodiče, aby zůstali se svými dětmi doma.
Kromě Čeljabinsku zaznamenala atmosférickou podívanou také města Jekatěrinburg a Ťumeň. Lidé, kteří propadali panice, se nejdříve domnívali, že explodovalo letadlo. Svědkové z Čeljabinsku tvrdí, že výbuch byl tak hlasitý, že připomínal zemětřesení a úder blesku.
Zkázonosný meteorit se podle úřadů objevil nad Kazachstánem, proletěl nad jižní Sibiří, potom nad Tyumenem, Kurganem a Sverdlovskem.. "Momentálně kontrolujeme, kolik měst a míst bylo katastrofou postiženo,"uvedl Vadim Grebennikov z Ministerstva pro mimořádné situace.
Místní ale spekulují, že se zřítilo vojenské letadlo, nebo že explodovala raketová střela.
Očitá svědkyně Gulnara Dudková (20) dramatickou explozi popsala pro list Siberian Times. "Myslela jsem, že nastal konec světa. Bylo to několik oslepujících explozí. Všechno bylo na chvíli zalité oslnivým světlem. Bylo to jako z nějakého katastrofického filmu, když ty meteority začaly pršet. Bylo to děsivé. Ozývaly se nepředstavitelné rány."
"Seděl jsem doma a psal něco na počítači, když se ozvala ohlušující rána," líčí historik a novinář Konstantin Zharinov z Čeljabinsku. "Mnoha lidem ta neuvěřitelná exploze vytloukla okna. Ulice byly najednou plné skla."
Meteorický roj je astronomický jev, který vzniká, když Země při svém pohybu zkříží pás meteoridů - úlomků, kopírujících oběžné dráhy svých mateřských těles (nejčastěji komet). Je tvořen meteory, zdánlivě vylétajícími z jednoho bodu na obloze. Pokud je meteor větší a neshoří v zemské atmosféře, dopadne na povrch Země. Pak o něm hovoříme jako o meteorit.
Během roku se Země střetává s několika meteoritickými roji. Roj meteorů se nazývá podle mateřského souhvězdí (či komety), jako například meteorické roje Leonidy (viditelné v listopadu) a Perseidy (červenec a srpen).
Meteority (meteory spadlé na Zem) se většinou nazývají podle nejbližšího obydleného místa, kde dopadly na zemský povrch. Nejznámější český meteor se nazývá jako "Příbramský meteorit". Večer7. dubna roku 1959 se astronomům z Ondřejova podařilo vyfotografovat dráhu letu objektu, jehož úlomky byly později nalezeny u Příbrami. Jedná se o čtyři kameny "spadlé z nebe". Meteorit jménem Luhy vážil 4,48 kg, meteorit Hojšín vážil 420 g, meteorit Velká vážil 800 g a meteorit Dražkov vážil 105 g. Názvy dostaly podle osad, kam dopadly. Meteorit Velká byl rozeslán do různých laboratoří ke studiu.Ostatní jsou v mineralogických sbírkách Národního muzea v Praze.
Pravděpodobnost zásahu člověka meteoritem je asi 1:100 miliónům (v jiných textech je uvedena hodnota 1:1 000 000).
V učebnicích se tvrdí, že není zaznamenán žádný spolehlivě ověřený případ zabití člověka meteoritem. Historicky je pouze doloženo zranění A. Hodgesové v městě Sylacauga v Alabamě v USA dne 30. prosince 1954 meteoritem o hmotnosti 3,9 kg, který prorazil střechu domu a odrazil se od rozhlasového přijímače na gauč v místnosti, kde žena spala.
V novodobé literatuře o meteoritech se proslavilo americké městečko Wethersfield ve státě Connecticut, kde v dubnu 1971 dopadl šestikilový meteorit do obývacího pokoje (obrázek). V místnosti spalo několik lidí, ale žádný z nich se ani neprobudil! Načež skoro přesně o 11 let později dopadl další, tentokrát tříkilový, jen o pár bloků dál také do obývacího pokoje - i zde způsobil pouze materiální škody. U nás zasáhl r. 1847 v Broumově meteorit ložnici, kde spaly tři děti, které rovněž vyvázly bez zranění.


15.2.2013 proletí kolem země asteroid!

14. února 2013 v 16:46

Zítra kolem Země proletí pěkně drahý asteroid. Dívejte se, poradíme jak

Planetka 2012 DA14 proletí v pátek 15.2. 2013 kolem Země. Unikátní jev bude možné pozorovat již kolem deváté hodiny večerní. Podle společnosti, která chce v kosmu těžit suroviny, má asteroid hodnotu 195 miliard dolarů, tedy v přepočtu přes 3,5 bilionu korun.
Průlet planetky 2012 DA14 kolem Země v pátek 15.2.2013.

Takzvaná blízkozemní planetka, označená astronomy jako 2012 DA14, zítra prolétne velmi blízko kolem Země. Astronomové spočítali, že až se dostane nejblíže k nám, bude dokonce nejen uvnitř oběžné dráhy Měsíce (asi 384 tisíc kilometrů), ale i blíže, nežlétajínad zemským rovníkem geostacionární satelity (necelých36 tisíc kilometrů) - více v tomto článku.

Ke srážce s naší planetou však zcela jistě nedojde, výpočty astronomů jsou přesné. Nebeská mechanika funguje a lze se na ni spolehnout. Jen díky tomu jsme již před mnoha desetiletími mohli vyslat první lidi na Měsíc a zpět a dnes naše sondy přesně navádíme nejen ke vzdáleným planetám, ale dokonce i do blízkosti vybraných malých planetek či komet.

Nakolik se změní dráha planetky 2012 DA14 a jak přesně se opět vrátí v roce 2020 do blízkosti Země, ještě odborníci upřesní, ale ani za sedm let nám kolize hrozit zcela jistě nebude.
Co se tedy stane, když kolem Země planetka bude procházet? Stručná odpověď je, že samozřejmě vůbec nic. Ani vden, respektive noc největšího přiblížení neuvidí převážná většina obyvatel naší planety nic neobvyklého a prakticky ani nebude mít šanci si něčeho všimnout.
Asteroid nezmění přílivy. Nezpůsobí výbuch sopky, ani nebude mít sebemenší vliv napočasí. Prolétne kolem nás tak, jak to planetky v naprostém utajení dělají už celé čtyři a půl miliardy let historie Země.
Ale pokud budeme správně připraveni, vyzbrojeni informacemi a příslušnou technikou, máme šanci se na zajímavý úlomek skály, řítící se kolem naší planety, přeci jen alespoň krátce podívat.

Kam se dívat

Planetka bude v dosahu malých dalekohledů, které mají k dispozici i astronomové amatéři. Ale šanci zaznamenat úspěch budou mít jen ti, kteří budou přesně vědět, kam se dívat a co hledat. V pátek 15. února 2013 projde planetka relativně velice rychle z jihovýchodní večerní oblohy na severní ranní nebe.
K nejtěsnějšímu přiblížení k Zemi dojde ve 20:26 našeho času. V tu dobu se nám také bude jevit jako nejjasnější. Dosáhne jasnosti až 7 mag (zdánlivá magnituda -fotometrická veličina používaná v astronomii), což představuje jen o něco slabší objekt, než jsou hvězdy viditelné pouhýmokem. Přibližně čtyři minuty po svém největším přiblížení vstoupí planetka do stínu Země (nastane tedy její zatmění), v němž vydrží zhruba následujících 18 minut. Jak bude od jihu rychle stoupat k severu, bude bohužel současně stejně rychle klesat i její jasnost.

Planetka vyjde pro střední Evropu na východě jen několik minut po svém nejtěsnějším průchodu kolem Země, konkrétně ve 20:40, společně se souhvězdím Panny (Virgo). To však je současně čas, kdy se objekt schová v zemském stínu (20:30 až 20:48). Skutečně objevit by se pro nás tedy planetka měla až ve 20:48, kdy ji opět začne osvětlovat sluneční světlo v čase její maximální jasnosti (kolem 7,5 mag), pouhých 5° nad východním obzorem.

Pak už bude 2012 DA14 rychle stoupat severovýchodní oblohou. Po deváté hodině večer projde během půl hodiny souhvězdím Vlas Bereniky (Coma Berenices). Následujících čtyřicet minut se zdrží v Honicích psech (Canes Venatici) a již v pomalejším tempu (ve 22:30) protne oj "sedmihvězdí" Velkého vozu (který je součástí souhvězdí Velká medvědice - Ursa Major).

Souhvězdí Velké medvědice opustí ve 23:00 a poputuje do Draka (Draco), v němž vydrží až do jedné hodiny po půlnoci našeho času. To už ale jasnost planetky klesne pod 11 mag a na několik dalších let nenávratně zmizí z dosahu menších dalekohledů.
V porovnání s řadou jiných asteroidů je planetka 2012 DA14 skutečně jen malým objektem. Její průměr zatím pouze odhadujeme a činí něco kolem 45 metrů. Její hmotnost je přesto docela úctyhodná, přibližně 130 tisíc tun.
Pokud by nás pouze nemíjela, ale přímo se trefila do Země, naší planetu by jistě nezničila. Avšak následky srážky by přesto byly nezanedbatelné. Došlo by totiž k výbuchu o síle odpovídající explozi 2,4 megatuny TNT a ten by byl schopen snadno zničit celé velkoměsto i s jeho širokým okolím.

Prý je to pěkně drahý asteroid

Průzkumníci z americké společnosti Deep Space Industries, kteráchcev kosmu těžit suroviny, jeho hodnotu podle portálu space.com odhadují na takřka 200
miliard dolarů (necelých 3,8 bilionu korun). Asteroid podle odborníků z Deep Space Industries ukrývá 65 miliard dolarů (přes 1,2 bilionu korun) v zásobách vody a 130 miliard dolarů (2,5 bilionu korun) v kovové rudě. Firma nicméně zdůrazňuje, že jde jen o odhad, neboť o složení asteroidu 2012 DA14 se mnoho neví. Výpočty proto vycházejí z asteroidů obdobného typu a světlosti.
Celá úvaha o ceně asteroidu je však postavená doslova na vodě. Platila by v případě, že by se planetku podařilo u Země zastavit, což samo o sobě je úkol nelehký a velmi drahý. Pokud by pak planetka kroužila kolem Země (je však otázka, po jaké dráze), bylo by teoreticky možné z ní distribuovat získané suroviny bez větších nákladů (díky nízké gravitaci) například na Měsíc nebo zpět na Zemi.
Prosrovnání:kdyby byl asteroid celý ze železné rudy aleželna Zemi, měl by hodnotu 20 milionů dolarů (377 milionů korun). Aby se dal na surovinovém trhu prodat za zmíněných 195 miliard dolarů, musel by obsahovat pět a půl tisíce tunzlata. Zvážíte-li, že průměrná výtěžnost zlaté rudy je dnes tři gramy na tunu, musel by při své hmotnosti obsahovat zhruba 15 kilogramů na tunu. Jinými slovy, celý propočet je spíše snahou o zviditelnění firmy, než o alespoň trochu, seriózní odhad.
Společnost Deep Space Industries, která chce v budoucnu v kosmu nabízet
údržbářské a zásobovacíslužby, o zmíněnou planetku zájem nemá. Jde prý jen
o příklad nerostného bohatství, které v blízkosti Země čeká na své využití. O těžbě na asteroidech se začalo mluvit v souvislosti svelikášským prohlášením Jamese Camerona(režisér filmu Avatar).